útěk za zvěří

Zkušenosti a rady, výcviková centra, tipy

Re: útěk za zvěří

Příspěvekod ghostxx » sob 11. kvě 2013 19:25:17

Mám stejné plemeno a měl jsem stejný problém. Řešení - 100% nácvik přivolání, takže jsem schopen si fenku odvolat i ve chvíli, kdy už je rozběhnutá za zvěří. Nepotřebuju žádné elektrické obojky ani jiné pochystátory. Stačí jen kvalitně zvládnutý vztah psovod - pes a důsledný nácvik přivolání - v poslední fázi se nacvičuje přímo v situacích, ve kterých byl problém. Jde to, jen se musí chtít a vědět jak na to.
ghostxx
 

Re: útěk za zvěří

Příspěvekod Návštěvník » pon 20. kvě 2013 21:46:52

Dobrá. Pokud jste byl ve fázi jako já, že nebyl problém s ničím jiným než se zvěří a podařilo se vám to bez EO, tak gratuluji. Ovšem bylo by lepší napsat jak. Vztah psovod - pes záleží jak na povaze psa, tak i psovoda. Jak tedy správně nacvičit přivolání? Jak simulovat tuhle situaci? V jakém věku psa se Vám to podařilo? Nic není přitažlivějšího než startující zajíc před čenichem. Navíc půlroční pes Vás sice bere jako svého pána, zároveň je to živý a od přírody zvědaví tvor.
Také jsem se pokoušel nacvičovat v konkrétní situaci. Dokonce jsem zvěř vyhledával. Ovšem je to ruská ruleta. Buď poslechla nebo jsem přišel bez ní. Buď o psa jednou přijít a nebo obojek.
Návštěvník
 

Re: útěk za zvěří

Příspěvekod Jarda » pát 14. čer 2013 20:26:41

rada od Ghostx je celkem o ničem, ona to vlastně není rada. Tak se pochlubil, že to zvládnul, ale moc nepomohl
Jarda
 

Re: útěk za zvěří

Příspěvekod ghostxx » ned 16. čer 2013 22:27:34

Jarda píše:rada od Ghostx je celkem o ničem, ona to vlastně není rada. Tak se pochlubil, že to zvládnul, ale moc nepomohl


Já se nepotřebuju ničím chlubit a nerad bych, aby to tak vyznělo. Chtěl jsem jenom zdůraznit, že to jde i bez "moderních" pomůcek, které při nesprávném používání spíš uškodí. V podstatě jde jen o to provádět nácvik postupně - začátek na místech s minimem rušivých vlivů a postupně zvyšovat obtížnost. Pokud mám problém s přivoláním psa v určitých situacích, musím v poslední fázi nácviku vyhledávat právě tyto rušivé situace - psa si samozřejmě jistím stop šnůrou (pozor, musí být povolená, aby jí pes nevěnoval pozornost až do doby, kdy je třeba jí použít). Důležité je také správné načasování povelu. Pokud budete svého psa pozorovat, uvidíte, že obvykle při spatření kořisti zastaví a zpozorní - do téhle chvíle je schopen vnímat. Jakmile vystartuje, je jeho pozornost upnutá na kořist a psovoda nevnímá. O nácviku přivolání je toho všude napsáno plno - důležité je jen se tomu pravidelně a důsledně věnovat a výsledek se dostaví.

Ale co já o tom vím - jsem začátečník s teprve dvacetiletou zkušeností.
ghostxx
 

Re: útěk za zvěří

Příspěvekod Jarda » úte 30. črc 2013 10:25:07

to Ghostxx: ta druhá odpověď je už podle mě o něco přínosnější. Jsou tam aspoň nějaké návody. Každopádně myslíte si, že ostatní nemají takové zkušenosti? Znám pejskaře, který chodí pravidelně na cvičák, věnuje se kynologii polovinu svého života a prostě s tím má u posledního psa taky problémy. Stejně jako vy se brání použití obojku, protože ho předtím nikdy nepotřeboval. A nepotřeboval ho proto, že měl zvladatelné psy. Psi jsou stejní jako lidi - každý je unikát. Někteří jsou "janci" a vystartují i za hrdličkou. Jinému může před nosem poskakovat kočka nebo zajíc a ani to s ním nehne. Proto nelze na všechny psy aplikovat stejné metody.
Jarda
 

Předchozí

Zpět na Výchova a výcvik psa