Bezpečně na cestách se psem v autě

Ačkoliv jsou letní prázdniny takřka u konce, ne každému dovolená již skončila. Mnoho lidí se na dovolenou teprve chystá a to i se svým čtyřnohým přítelem. Žádný problém v tom určitě není, jen je potřeba dodržet pravidla, která zajištují bezpečí pro všechny.

Pes v autě a předpisy

Možná vás to překvapí, ale pokutu můžete dostat jen za to, že je s vámi pes v autě. Předpisy pro přepravu psa se řídí zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. V něm je sice pes posuzován jako náklad, nicméně musí být přepravován tak, aby tím nebyl ohrožen řidič ani nikdo ze spolucestujících. Bezpečnost musí být zajištěna také v rámci celého silničního provozu. Nedodržení vás může přijít až na dva tisíce korun.

Ochranné prvky pro přepravu psa

Na trhu dnes již existuje celá řada bezpečnostních prvků, které jsou navrženy tak, aby psa omezovali co nejméně nepříjemným způsobem, ale také zajistili maximální ochranu všem cestujícím.

Nejspolehlivější jsou přepravní boxy a klec pro psa

Označení klec zní hrozně, ale je to účinná ochranna psa, kdy je pes bezpečně izolován proti předmětům, které by mu během jízdy mohly ublížit a stejně tak je zaručená ochranna posádky vozidla. Pes by na tento způsob přepravy měl být před jízdou zvyklý. Známé prostředí tak může přispívat i ke zmírnění stresu. Samozřejmě existuje varianta i pro případ, že psů převážíte víc. Malým plemenům postačí samostatné boxy, pro dva větší psy zvolte přívěsný vozík.

Psí autosedačka

Autodeka v kombinaci s bezpečnostními pásy vytvoří vašemu čtyřnohému miláčkovi, pohodlnou kapsu, která spolehlivě splní požadované podmínky jízdy. Pro menší rasy jsou doporučovány textilní bedny, které se připevňují k sedačce nebo pásům, jimiž bezpečnost pojistíte.

Kšíry a postroj jsou psími bezpečnostními pásy

U těchto variant bezpečnostních prvků je hlavní zvolit odpovídající velikost. Nesmějí psa příliš stahovat, ale zároveň by mu neměly umožnit snadno se z nich dostat. To by pochopitelně zcela narušilo bezpečnostní účely. Postroj lze pohodlně využívat také jako náhražku vodítka při venkovních aktivitách.

Bezpečnostní síť nebo mříž

Tato bezpečnostní pomůcka odděluje psa od prostoru cestujících. Pes má tak pro sebe celý zavazadlový prostor a v případě nehody nehrozí, že by nárazem někoho zranil, případně pokousal či poškrábal. Váha psa při nárazu se znásobuje, a tak může snadno dojít i ke smrtelnému zranění. U sítě hrozilo reálné nebezpečí prokousnutí, proto se používá častěji mříž.

Který bezpečnostní prvek si vyberete, už je na vás, každopádně buďte se svým pejskem trpěliví a jezděte opatrně.

Zdroj foto: foter.com

Autor:  | 25.8.2014

Komentáře - Bezpečně na cestách se psem v autě

Dnes má svátek: Bazir, Gita, Grand. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK