Další průlom v odpovědnosti za psa

Stačil jeden případ pokousání člověka psem, který se dostal až k Nejvyššímu soudu a hned je tu průlom v zajištění psa proti útěku. Víte, že můžete být stíháni i za to, když vám psa vypustí z kotce někdo jiný?

Jeden takový případ se stal v roce 2012 na Blanensku. Majitel měl psa zavřeného v kotci. Někdo z rodiny jej však z něj pustil, pes si našel místo k útěku a na lesní cestě napadl mladý pár s kočárkem a border kólií. Muž se snažil rodinu od útoku psa ochránit a byl pokousán na ruce. Majitel psa byl za těžké ublížení potrestán šesti měsíci vězení s podmíněným odkladem, musel uhradit 40 000 Kč pojišťovně a 97 000 Kč pokousanému muži. Celá věc se samozřejmě neobešla bez odvolání k Nejvyššímu soudu.

Za psa vždy odpovídá majitel. Vyjímka se však najde

Celý soudní spor rozluštil jednu podstatnou věc, která se týká všech majitelů psů. Proti možnému útěku musí být zahrada dostatečně zabezpečená. Stejně tak kotec by měl být na zámek, aby nebylo možné jej snadno otevřít a psa pustit bez vědomí majitele. Pokud se stane, že by vám někdo pustil psa a on někoho pokousal, vinu ponesete vy. Odpovědní byste nebyli v okamžiku, kdybyste psa v kotci zamknuli a zakázali, třeba členům rodiny, že nikdo než vy ho nesmí pustit ven. Porušil by někdo váš zákaz, vinu by zřejmě nesl on.

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 20.3.2015

Komentáře - Další průlom v odpovědnosti za psa

Dnes má svátek: Chico, Chris, Zorro. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK