Elektronický obojek pro psy: Jste jejich zastánci nebo odpůrci?

V poslední době můžeme často narazit na eshopy s psími potřebami, kde mezi sortimentem najdeme také široký výběr elektronických obojků pro psy. Názory na něj se však výrazně liší. Jsou opravdu tak výborné na výcvik nebo jej lze zvládnout i bez nich?

Jak funguje elektronický obojek pro psy

Pejsek má kolem krku nasazený obojek s přijímačem. Majitel pak má v ruce ovladač s několika tlačítky (tlačítko pro zvukový signál, pro vibraci nebo elektrický výboj). Pokud se pes dostane z s vašeho dohledu, uteče směrem k silnici, zavětří zvěř nebo jednoduše rád utíká kamkoliv a vaše povely mu jsou lhostejné, stiskem tlačítka dostane elektrostatický výboj (impulz) do obojku.

Lidé si často pletou pojem elektronické obojky a elektrické obojky. Druhý jmenovaný neexistuje, vždy se jedná o elektronický obojek, který prý nemá žádný vliv na zdraví pejska a je nemožné, aby mu ublížil. Jenže dá se tomu opavdu věřit? Tuto pomůcku si pochvalují hlavně profesionální kynologové, pejskaři jako takoví, jsou ve větší míře zásadně proti jejímu používání. Někteří se však přiklání k tomu, že jim elektronicky obojek pomohl vyřešit problém s neustálým taháním za vodítko, odnaučil psa skákat na stůl a brát z něj jídlo, naopak jej naučil řadu povelů, apod. Jenže myslíte, že by tvrdou pílí nešlo tohle všechno i bez použití tohoto obojku?

Co byste měli před jeho koupí vědět

Elektronický obojek je vhodné používat u psů od 6 měsíců. Důležitá je i váha psa a rasa. Obojek je vhodný pro psy od 5 do 50 kg. U menších psů se jeho použití nedoporučuje, neboť by impulz nemusel pes dobře snášet. Stejné je to u velkých plemen, kde by naopak jeho účinnost nemusela být tak efektivní. Některé elektronické obojky pro psy jsou vhodné i do vody.

Shrnutí

  • elektronické obojky jsou napájeny bateriemi 3V, 6V, 9V, přes USB nebo ze sítě

  • jejich dosah je od 200 m do 4 km

  • některé modely jsou vodě odolné

  • umožňují nastavit buď zvukový signál, vibraci nebo elektronický výboj (impulz)

  • použití je možné u pejsků od 6 měsíců

  • není vhodný pro menší ani větší plemena

  • doporučuje se pro psy od 5 do 50 kg

Elektronické obojky pro psy: pomocník nebo zlý pán?

I po tomto článku se zřejmě rozvíří vody mezi vyznavači elektronických obojků a jeho odpůrci. Je na každém, jakou metodu výcviku zvolí a stejné je to s otázkou, zda opravdu psovi výboj ubližuje, či nikoliv. Jaký je váš názor?

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 30.11.2014

Komentáře - Elektronický obojek pro psy: Jste jejich zastánci nebo odpůrci?

Dnes má svátek: Della, Tracy. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK