Jak na klíšťata u psů - odstranění a prevence

Pokud nechcete psího mazlíčka ponechat na pospas klíšťatům, kterých začíná s teplými dny rapidně přibývat, začněte s prevencí proti klíšťatům ještě dnes. Jedním z nejpoužívanějších je obojek proti klíšťatům, ale není to jediné řešení. Existují i spreje, šampóny, pudry, kapky ale i oblečky

Nepodceňujte výskyt klíštěte

Vlhké a teplé počasí spolu s vysokou trávou a lesním porostem. - ideální prostředí a podmínky na to, jak narazit na klíště obecné. Hlavně pro vašeho psa je riziko přinesení si klíštěte v srsti, vzhledem ke stavbě těla a místům, kudy pes běhá, znatelně vyšší. V žádném případě byste tak neměli podcenit nárust výskytu klíšťat a připravit na ně nejen sebe, ale i vašeho psa.

Klíště obecné je přenašeč a hostitel bakterií, který se živí sáním krve. Figuruje jako přenašeč mnoha infekčních chorob, která mohou trvale poškodit zdraví nejen člověku, ale i zvířeti. Pozor na jejich veký výskyt byste si měli dát od dubna do října.

Prostředek proti klíšťatům pro psy

Abyste měli jistotu, že se váš pes nenakazí některým infekčním onemocněním od klíštěte, na trhu je k dostání celá řada účinných prostředků - antiparazitik. Je jen na vás, který si vyberete. Ucelený přehled antiparazitik najdete například na našem eshopu.

Sprej proti klíšťatům pro psy

Asi nejpoužívanějším prostředkem je sprej proti klíšťatům pro psy. Účinkuje v řádu několika týdnů, po této době je potřeba další nástřik. Ta je nutná i v případě, kdy se rozhodnete vašeho psa vykoupat. Sprej se aplikuje rovnoměrně na celé tělo ze vzdálenosti 20 až 30 cm. Pozor dejte na oči u psa.
Spreje proti klíšťatům stojí od 80 Kč až po 600 Kč v závislosti na velikost balení a také značce.

Obojek proti klíšťatům

Další účinnou prevencí, kterou si pochvaluje stále více majitelů psů, je obojek proti klišťatům. Nejedná se o nejlevnější variantu, ale jeho výhoda tkví v tom, že vám vydrží celou sezonu bez nějaké další aplikace. Zkušenosti hovoří o tom, že se klíště na psa vůbec nepřichytí, ba dokonce po načichnutí látky v obojku ihned odpadne. Obojky proti klíšťatům a blechám fungují až 6 měsíců. Cena obojků proti klíšťatům se pohybuje od 70 Kč až do 700 Kč v závislosti na velikosti obojku a značce.

Vesty proti klíšťatům

Méně rozšířené, ale přitom velmi účinné jsou oblečky a vesty proti klíšťatům. Ty fungují na principu mechanické obrany v kombinaci s repelentními účinky - obsahují látky na bázi permethrinu. Vesty se dělají v různých barvách a velikostech a cenově se pohybují v rozmezí přibližně 250 - 400 Kč.

Kapičky proti klíšťatům - spot-on pipety

Variantou mohou být i kapičky  proti klíšťatům, někdy označované jako „spot-on“. Celá kapsle s tekutou látkou se aplikuje mezi lopatky psa, kde se drží v kožním mazu a její účinnost je podle výrobce v řádu týdnů až měsíců. Při každém koupání psa se však snižuje. Nejlevnější spot-on kapky pořídíte za méně než 100 Kč, ty nejdražší stojí přibližně 4x - 5x více.

Očkování proti klíšťatům

Vakcinace psů přisátí klíštěte nezabrání, ale jejím hlavním úkolem je ochránit psa proti lymské borelióze. Názory na očkování se různí a ne každý chce podstoupit riziko, kdy se u psa po naočkování objeví vedlejší účinky, které se mohou, v tom lepším případě, projevit pouze nateklou končetinou. Očkování je nejlepší provádět v zimním období. Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata neexistuje.

Jak vytáhnout klíště u psa

  1. Po každé procházce je důležité psa důkladně prohlédnout. Zabráníte tak možnému přisátí klíštěte, kdy jej můžete na srsti zaregistrovat ještě před tím, než se stačí zakousnout.

  2. Před vyndáním klíštěte je dobré dbát na hygienu, tudíž doporučujeme použít jednorázové gumové rukavice.

  3. Na místo výskytu přisátého klíštěte aplikujte dezinfekční prostředek. V žádném případě klíště před vytažením nepotírejte olejem, ani žádným jiným prostředkem. Klíště by se totiž mohlo začít dusit a svými kusadly by do pokožky vypustilo sliny, které by mohly být infikovány.

  4. Vezměte si pinzetu nebo kleštičky, klíště zachyťte co nejblíže u kůže a mírně kývavým a točivým pohybem jej vytáhněte.

  5. Po odstranění klíštěte dané místo vydezinfikujte. Pokud by se vám klíště přetrhlo a v kůži zůstala nějaká jeho část, raději zajeďte k veterináři.

 

zdroj foto: morguefile.com

Autor:  | 28.5.2014

Komentáře - Jak na klíšťata u psů - odstranění a prevence

Dnes má svátek: Bojar, Lesan. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK