Jak správně manipulovat se zraněným psem

Následující téma nebude příjemné, ale je potřeba jej na stránách o psech zmínit. Může se stát, že váš pes bude jednou potřebovat pomoc - zraní se, utrpí nějaký kolaps. V takovém případě je nutné s ním zacházet stejně opatrně, jako byste měli pod rukama člověka. Jak tedy psovi ještě více neublížit?

První kontakt

Pes je nejlepší přítel člověka, to je všeobecně známo, ovšem v okamžiku, kdy je třeba zraněný, si i majitel musí dávat pozor. Vezměte tkaničku, kapesník, nebo cokoliv, co máte zrovna při ruce a psovi převažte tlamu, ale s citem. Nyní přejděte na vizuální kontrolu, jestli je na některé části těla nějak zraněný. Pozor, zatím s ním jakkoliv nemanipulujte. Prohlédněte mu končetiny, břišní část, oblast hlavy. Není-li nikde patrné žádné zranění, které by znemožňovalo další manipulaci, opatrně psa přeneste do auta a odvezte k veterináři. Velkou pozornost při přenášení věnujte páteři. Ta musí být v rovné poloze, tedy nesmíte psa nést jako pytel brambor.

Další neodkladná péče

Neumožňuje-li situace převézt psa k veterináři, je potřeba mu poskytnout první péči. Zde záleží, o jaké zranění jde.

Tržné a řezné rány

V místě poranění nejprve vystříháme srst a vyčistíme dezinfekčním roztokem. Dále na ránu naneseme antiseptickou mast a necháme bez obvazu, aby mohlo zraněné místo dýchat. Tam, kde to ale není možné, použijeme obvaz. Pozor, příliš jej neutahujte a dle potřeby vyměňujte.

Zlomeniny

Má-li pes otevřenou zlomeninu, postižené místo přikryjeme čistou látkou namočenou ve studené vodě a zafixujeme dlahou v podobě nějakého klacku a okamžitě vyhledáem veterináře.

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 28.2.2015

Komentáře - Jak správně manipulovat se zraněným psem

Dnes má svátek: Žak, Hawkie, Žaky. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK