Kupujete štěně? Pozor na "množírny" psů

Možná právě uvažujete o nákupu štěněte. A jistě si plánujete, že to bude miláček, kterého bude mít celá rodina ráda a bude vám dělat jen samou radost. Jenomže krásný sen se může změnit v nepříjemnou noční můru. Takovým příkladem mohou být vleklé zdravotní komplikace nového člena rodiny, které vás budou stát čas a nebo peníze.

Nákupu štěněte je potřeba věnovat velkou pozornost. Štěně není zboží, které koupíte v hypermarketu. Je třeba pátrat po jeho původu, jeho zázemí a samozřejmě zdravotním stavu. Bohužel se může stát, že narazíte na štěně z tzv. množíren psů.

Co je množírna?

Odpověď není složitá. Majitelé psů psy nechovají, ale pouze množí - jde jim jen o výdělek. Specializují se na chov populárních a oblíbených plemen, po kterých je poptávka. Aby minimalizovali náklady, často drží psy v úděsných podmínkách, s minimem krmení, uzavřené v malých klecích ve vlastních výkalech. Feny jsou připouštěny co nejdříve je to možné, a stejně tak co nejdříve jsou odebírána i štěňata od fen.

Jaké hrozí riziko při nákupu štěněte z množírny

Hned na začátku tohoto odstavce je nutné říci, že skutečnost, že koupíte zdravého a pohodového pejska vám nemůže stoprocentně zaručit žádný chovatel. Avšak pravděpodobnost, že koupíte "závadné" štěně, je v případě množírny výrazně vyšší. Taková štěňata bývají neduživá, mají větší či menší zdravotní problémy fyzického i psychického rázu, nejsou socializovaná.

Legislativa s množírnami zatím nepočítá

Česká republika je v Evropě vyhlášená jako ráj množíren. Může za to mimo jiné nedostatečná legislativa, která s množírnami nijak nepočítá. Zákonem není upraven způsob chovu ani prodeje. Na tento stav se snaží upozornit mimo jiné i projek Ne množírnám. Jak nás informovala spoluautorka projektu Miroslava Josefíková, akce má za cíl šířit mezi lidmi osvětu a také přimět zákonodárce ke změně legislativy. Projekt Ne množírnám stojí také za Peticí za návrh změny zákona ve věci množíren a množitelů. Autoři v ní požadují mimo jiné povinné čipování psů, centrální registr psů či zvýšení kompetence Státní veterinární správy. Za sporný však lze považovat i další bod a to zákaz prodeje štěňat bez PP na inzertních portálech. Podle jejich požadavku by bylo možné psy bez PP prostřednictvím internetu pouze darovat.
V současné chvíli již petici podepsalo téměř 11 tisíc lidí včetně řady známých osobností, tváří kampaně se stala herečka Jana Stryková. "Kampaň se sestává z probíhající podpisové akce, bude pokračovat vytvořením letáčků s osvětou a vyvrcholí v prosinci velkou akcí v Praze," uvedla Josefíková. Jak dodala, odborníci mezitím v pozadí vytváří konečné znění návrhu na změnu zákona, kterou počátkem příštího roku chce Ne množírnám dostat na projednání do sněmovny.

zdroj foto: morguefile.com

Autor:  | 10.10.2014

Komentáře - Kupujete štěně? Pozor na "množírny" psů

Dnes má svátek: Dar, Fido, Jáva. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK