Přehřátí psa - jak mu předejít

Léto je v plném proudu a s ním přijdou i vysoké teploty. Zatímco řada lidí má teplé dny ráda, pro mnoho psů nastává utrpení - hrozí jim přehřátí.. Vedro jim značně znepříjemňuje život, mimo jiné i proto, že pes se nepotí. Přinášíme proto pár rad a tipů, jak svému čtyřnohému příteli život v teplém počasí co nejvíce usnadnit a zabránit přehřátí.

Nenechávejte psa zavřeného v autě

Stačí jen pár minut a kabina vozu se může pro psa stát smrtelnou pastí. Není výjimkou, že teploty v autě vystaveném přímému slunečnímu žáru mohou během krátké chvíle vyšplhat na 60 stupňů Celsia a výše. Pes přitom nemá šanci z vozu vystoupit a ani pootevřená okénka příliš nepomohou.
Není-li jiná možnost, než psa nechat na krátkou chvíli v autě, tak zaparkujte ve stínu a nechte pootevřená okénka. I to je však jen řešení na pár minut, určitě ne na delší čas.
Jestliže naopak sami narazíte na psa uzavřeného v rozpáleném autě, je potřeba jednat. Nejprve se snažte sehnat majitele vozu. Pokud to není reálné, volejte policii. V případě, že by byl pes v přímém ohrožení života, máte podle nového občanského zákoníku právo rozbít okénko auta, abyste psa zachránili. V takovém případě však doporučujeme provést tento zákrok za přítomnosti dalších svědků - ideální provést i dokumentaci například natočením na mobilní telefon. Současně byste také měli zabezpečit vozidlo proti krádeži auta samotného nebo věcí z vozu. Samozřejmostí je také přivolání policie na místo činu.

Procházky a venčení hlavně ráno a večer

I přes velké teploty je nutné psa chodit venčit případně s aktivnějšími plemeny absolvovat procházky. Je vhodné tyto aktivity provádět po ránu a nebo až večer, kdy teploty nejsou tak vysoké a slunce nepálí. Pokud je nutné vycházet za poledního žáru, volte trasu pokud možno co nejvíce ve stínu. Při procházce se vyhýbejte zejména asfaltovým povrchům, protože rozpálený asfalt může způsobit psům popáleniny polštářků na ťapkách. Malá plemena, která jsou blízko k zemi, raději na asfaltu přenášejte, protože pro ně je zásah teplem z rozpáleného povrchu asi největší.

Zajistěte dostatečný přísun tekutin

Někteří psi i přes vysoké teploty málo pijí a díky absenci dostatečného množství tekutin se mohou snadněji přehřát. Pokud pes nemá potřebu pít, je možné mu vodu mírně ochutit. Zajistěte, aby v době pití psa nic nevyrušovalo a měl na dostatečné napití klid.
Další cestou, jak do psa dostat více tekutin, je máčení granulí. Ty jsou samy o sobě schopny pojmout velké množství vody.
Pokud jdete se psem na procházku, nezapomeňte si s sebou vzít misku a vodu do lahve. Dávejte psovi napít průběžně a nečekejte, až bude jevit známky dehydratace.

Pečujte o srst

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, tak srst v létě psy před vedrem do určité míry chrání. Je však potřeba, aby byla v pořádku. Je nutné ji pravidelně pročesávat a zbavovat nečistot a staré plstnaté srsti.

Kdo je nejvíce ohrožen

U psů je to podobné jako u lidí. Parné dny přestavují největší riziko pro psy staré, nemocné, obézní, ale také pro štěňata, malá plemena a psy s tmavou srstí. Vedro nedělá dobře ani březím fenám a psům se "splácnutým" čumákem.

Jak se projevuje přehřátí a jak postupovat

Rozpoznat příznaky přehřání u psa není až tak obtížné. Pes je apatický, těžce dýchá, výrazně sliní nebo může mít u úst pěnu. Později má naopak vyschlá ústa. Odmítá si hrát, často posedává. V těžších případech se může dostavit zvracení, neschopnost pohybu či průjem.
V případě lehčích příznaků je nutné psa co nejdříve ochladit, například zabalením do mokrých ručníků (včetně hlavy), přesunutím do chladné místnosti a samozřejmě zásobit dostatečným množstvím tekutin. Pozor, není dobré jít z extrému do extrému, tzn. vystavit rozehřátého psa velmi nízké teplotě - například hodit ho do studené vody. Mohl by utrpět teplotní šok.
Pokud by ani snížení teploty nepomohlo a pes jevil i nadále známky přehřátí, je nutné vyhledat veterináře.

zdroj foto: morguefile.com

Autor:  | 24.6.2014

Komentáře - Přehřátí psa - jak mu předejít

Dnes má svátek: Žak, Hawkie, Žaky. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK