První pomoc: Uštknutí psa zmijí
Počasí na procházky se psem ideálně nahrává. Pozor však na skalnatá a prosluněná místa, mokřady a rašeniliště. Právě tam byste mohli potkat vyhřívající se zmiji obecnou. Její kousnutí by pro vašeho psa nemuselo dopadnout dobře. Jak se zachovat v případě uštknutí?
Jak může dojít k uštknutí psa?
Pes může na zmiji narazit takřka okamžitě. Pokud jej máte volně, může pobíhat v místech, kde szrovna zmije vyhřívá. Pak už stačí málo k tomu, aby došlo k uštknutí. Pes na zmiji narazit při čichání nebo na ní při běhu prostě šlápne. V ten moment pes zakňučí, vyskočí nebo se lekne. Pokud si toho všimnete, na vás je ho rychle zkontrolovat a zjistit, co se stalo. Patréjte nejčastěji v oblasti končetin a hledejte dvě tečky, označující kousnutí hadem. Někdy se může objevit jen jedna tečka, záleží, jak had v sebeobraně zaútočí.
Reakce po kousnutí hadem
Jaký bude stav psa po kousnutí záleží na mnoha věcech. V místě postižení se může vytvořit hematom, otok, zarudnutí, apod. S tím vším může být spojená i bolestivost. U štěňat a starších psů, ale nejen u nich, může nastat i fáze, kdy je pes malátný, zvrací, má průjem, projevuje se apatičnost a začíná být vážně ohrožený jeho život. Co v takovém případě dělat? Čtěte další odstavec!
První pomoc po kousnutí hadem
V prvé řadě si musíte zachovat chladnou hlavu. Snažte se psa uklidnit, hlaďte ho, mluvte na něj, utěšujte. Máte-li možnost, místo kousnutí chlaďte, aby se zabránilo rychlejšímu překrvení. U psa musíte snížit pohyb na minimum, takže jej vězměte do náruče. Při cestě zpět s ním však něbehejte, aby se jed třesem nepřenesl dál do těla. Zajeďte co nejdříve k veterináři, který psovi poskytne patřičné medikamenty a bude zpravidla 24 hodin sledovat jeho stav.
Zdroj foto: foter.com