Silvestr se psem

Za pár hodin se po celé zemi rozjedou buravé oslavy nového roku, které jsou tradičně spojené se zábavní pyrotechnikou. Pro zvířata však přichází zřejmě nejhorší den v roce. Jak připravit pejska na silné rány, světelné efekty, které k Silvestru patří?

Příprava již od narození

Řada odborníků se shoduje v tom, že na dělbuchy a ohňostroje lze psa vycvičit. Pokud máte štěně, je to ta nejlepší možnost. Způsobů, jak v psovi během třeskutých ran a světelných efektů nevyvolat paniku a stres je hned několik. Zkušení pejskaři volí variantu výcviku, kdy se odeberou se psem na odlehlé místo, hází petardy a snaží se v psovi vyvolat pocit, že je to hra. Za tu je poté odměnený pamlsky, apod. Lze takto provádět "terapii" i ve dvou psech, kdy jeden z nich je na tyto rány zvyklý a podpoří tak toho druhého.

Co se staršími psy?

Bohužel, je tu i řada těch, kteří mají doma starší psy, kteří na tyto situace nejsou připraveni. Pro ně je Silvestr utrpením a je důležité jim v tento den věnovat patřičnou péči. Než vypuknou bujaré oslavy, je dobré postupně zesilovat televizi na určitou hranici, která bude snesitelná i pro vás. Další možností je zatažení žaluzií v místě, kde bude pejsek pobývat a připravit mu pelíšek s hračkami, které má rád. A co jiného pejska potěší než hezké pohlazení, uklidňování a povídání si s ním. Máte-li psa venku v kotci, raději jej vezměte domů, najděte mu nějaké pekné místo a buďte při silvestrovských oslavách v jeho blízkosti. Určitě to ocení.

Uklidňující léky

Zde existují dva tábory. Jedni jsou zasádně proti, aby jejich pes požíval jakékoliv uklidňující léky, jiní s tím nemají problém a v tomto ohledu věří veterináři. Názor si každý musí udělat sám, stejně jako zvolit tu nejlepší variantu pro svého psa. Pokud se však rozhodnete podat svému psovi uklidňující lék, vždy to konzultujte s veterinářem. Mezi pejskaři je známé sedativum SEDALIN, který je k dostání buď v tabletách nebo ve formě gelu. Jeho přesné dávkování najdete v příbalovém letáku nebo vám jej stanoví veterinář.

Pes a Silvestr aneb Než to všechno vypukne

Silvestrovský den byste měli již od rána věnovat psovi tu nejlepší péči. Jděte s ním na dlouho procházku, aby byl unavený a snažil se celou noc prospat. Důležité je i pořádné vyvenčení, aby pes neměl potřebu zrovna v okamžiku, kdy budou největší silvestrovské oslavy. Budete-li nechávat psa venku, protože je zvyklý, i přesto byste mu měli opatřit psí známku, kde bude uvedený váš telefon, případně adresa. Pokud váš pes uteče, v tom lepším případě si ho najdete v některém psím útulku, případně u někoho, který jej našel se někde toulat. Vyjímkou však nejsou případy, kdy je pes během výstřelů natolik dezorientovaný a vystresovaný, že utíká, nic nevnímá a srazí ho vlak nebo auto.

Dnes o půlnoci něco končí a jiné zase začíná. Za celou redakci pejskař.cz vám tímto přejeme poklidný Silvestr hlavně pro vaše psí miláčky a do roku 2015 hodně štěstí zdraví, pohody, mějte stále úsměv na tváři a zůstaňte nám věrní i v novém roce.

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 31.12.2014

Komentáře - Silvestr se psem

Dnes má svátek: Alf, Herold. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK