cerebelární ataxie

Dobrý den, omlouvám se, že Vás obtěžuji s dotazem a přiznám se, že ani nevím, jestli jste ochotný mi odpovědět, přesto bych si moc přál, abyste si našel chvilku a napsal mi alespoň Váš názor. S manželkou jsme si před časem pořídili ke dvěma vlkodavkám a australskému ovčákovi i fenku německé dogy, samozřejmě s PP. Štěňátko bylo sice menší, než ostatní sourozenci z vrhu, ale nám to nevadilo, spíš se v nás probudila touha tomu "chudákovi" pomoct. Přiznám se, že tuhle touhu jsme neměli při výběru štěněte bohužel poprvé. Chovatelka nás ujistila, že jde jen o mírné zpoždění vývoje, které se během krátké doby dorovná. Asi po měsíci jsme měli možnost porovnat vývoj naší fenky s jedním jejím sourozencem. Byli jsme se ženou trochu v rozpacích, neboť pejsek prospíval o poznání lépe než naše "holčička". Lépe se pohyboval, lépe reagoval na dění kolem něj a byl mohutnější. Vzhledem k tomu, že se jednalo o psa, bylo nám jasné, že fenka bude drobnější a tím jsme i porovnávání ukončili, ale popravdě v nás začal hlodat červík pochybnosti..... Dnes jsou naší fence čtyři měsíce a včera jsme si se ženou všimli, že kulhá na levou nohu. Žena je velmi pečlivá a psům se věnuje s velkou péčí, takže nějaký úraz, který by kulhání vysvětloval nepřichází v úvahu. Nenašli jsme nic, co by tu náhlou změnu vysvětovalo. Dnes už to manželka nevydržela a vzala sebou fenku k lékaři. K lékaři, kterému nadmíru důvěřujeme, a který nám pomohl vždy, když to bylo možné. Z výsledků jeho prvního vyšetření, ke kterému zatím nepoužil žádné speciální metody (komplexní vyšetření nás čeká v pondělí), usoudil, že je situace vážná a dle jeho názoru by se mohlo jednat o "cerebelární ataxii" nebo "Woblerův syndrom", což jak nám bylo vysvětleno, je velmi vážná věc, končící bohužel velmi brzským úmrtím postiženého psa. Pochopte, tohle není situace, se kterou bychom se s manželkou mohli spokojit a tak hledáme jakékoli informace o možných jiných postupech při léčení, nebo alespoň vylepšení života psa. Přiznám se, jsme zoufalí a tak pokud by to bylo jen trochu možné, uvítáme jakoukoli informaci, odkaz, kontakt nebo zkušenost s touhle velmi vážnou záležitostí. Ještě jednou se omlouvám a doufám, že nám alespoň radou pomůžete. Děkuji a jsem s pozdravem. Lukáš Donát, Hlína, Horka u Chrudimě.

Odpověď na dotaz cerebelární ataxie

Dobrý den,
cerebelární ataxie je symptom (příznak), který může mít řadu příčin. Nelze ji tedy považovat za diagńozu jako takovou. Dříve než bych udělal nějaký závěr o závažnosti onemocnění je nutné vaši fenečku vyšetřit, neboť není určena diagnóza. Budete s ní muset absolvovat řadu vyšetření včetně zobrazovací diagnostiky jakou je RTG či myelografii, kontrastní CT nebo MRI. Záleží na preferenci vyšetřujícího lékaře a jeho zkušenosti s 
posuzováním, kterou z vyšetřovacíh metod zvolí. Teprve na základě vyšetření se lze vyjádřit k závažnosti onemocnění a prognóze. Navštivte proto vašeho vet. lékaře, který tato vyšetření provede, případně vás pošle na jiné pracovište, kde tato vyšetření mohou být provedena.

MVDr. Karel Bořek, SvětKrmiv.cz - krmiva a chovatelské potřeby  

 

Podobné dotazy a rady z poradny

nezařazené

Dobrý den, chtěla bych poradit.Mám psa a v poslednich dne má oteklého pinďoura,…
zobrazit »

jorksir

Dobry den mam na vas otazku kolika let se doziva jorksirsky terier kazdy mi…
zobrazit »

Očkování proti vzteklině u štěněte

Dobrý den, je možné nechat kvůli cestě do ciziny naočkovat štěně (14 týdnů…
zobrazit »

růst jorkšíra

Dobrý den. Chtěla bych vědět v kolikátém měsíci se zastaví růst jorkšírského…
zobrazit »

Neobvyklá barva penisu

Dobrý den,máme pejska YT, 11,5 let. V loňském roce, a to v září jsme ho museli…
zobrazit »

kastrace

Dobrý den.Mám jezevčíka stáří 8měsíců.Právě prvně hárá.Je dobré aby měla…
zobrazit »

POMOC!!!

moc bych chtěla mít pejska ale maminka mi ho nechce dovolit protože si myslí že…
zobrazit »

kýla u štěňat

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu. Budeme si brát štěňátko bernského…
zobrazit »

chození štěňat mezi ostatní psy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li je možné a dobré chodit se štěňátkem,…
zobrazit »

Nevolnost pri jizde autem

Mam šestiměsíční fenu jorkšíra a stači abychom jeli jen 12 km an ona zvrací.Je…
zobrazit »

Komentáře - cerebelární ataxie

Dnes má svátek: Gero, Olsan, Zora. Přejít na psí jména »