hnisání na čumáku

Dobrý den, máme psa kavalíra 2 roky. Včera jsem mu zjistila na čumáku mezi očima hnisový strup. Ten jsem opatrně odstranila.Zůstala mu tam lysinka která je zarudlá a svědí ho to. Stále čumákem nadzvedává deky a polštáře. Nebolí ho to, nekňučí a nechá si to v klidu čistit převařenou vodou. Mohu mazat framykoinem nebo mastičkou na plíseň co mám pro dceru na zadeček? Už dřív mu od tamtud vypadávali chloupky. Má tam takový důlek,jak má spláclý čumák v kterým se mu drží voda třeba po koupání.Nemůže to být plíseň jak je pořád vlhko? A ještě bych se chtěla zeptat na jeho kastraci. Stává se občas že bez jakéhokoliv podnětu začne sám kopulovat, penis mu vyleze a třeba 10 minut nemůže ani chodit dokud mu to nesplaskne. Od mala je dost aktivní má hračky které jako by kryje ale nikdy u toho nevyvrcholil tak jako když ho to popadne z ničeho nic.Třeba i na ulici. Pomůže kastrace nebo je na to nějaká jiná léčba?Doufám že jsem to popsala trošku srozumitelně :-).Děkuji

Odpověď na dotaz hnisání na čumáku

 Dobrý den,

tento problém je u brachycefalických (s krátkým čumákem) plemen velice častý, dochází k traumatizaci kůže v oblasti, kde kůže naléhá na sebe a vytváří záhyb. To, že jste strup odstranila, je dobře, alespoň může kůže "dýchat" a snadněji se hojit. Doporučila bych Vám toto místo důkladně několikrát denně, třikrát až čtyřikrát,  dezinfikovat (vhodná je jodová dezinfekce, např. Alfadin, Betadine, vždy ale čerstvě naředěná) a tuto dezinfekcí se místo i vysuší. Plísně samozřejmě na základě dotazu v poradně nejsem schopná vyloučit, ale s větší pravděpodobností je jedná o lokální zánět kůže následkem traumatu, tj. to, že pořád někam strká hlavu v kombinaci s vlhkým prostředím kožního záhybu. Plísně by bylo třeba diagnostikovat kultivačně, abychom věděli, o jak druh plísně se jedná. Pokud chcete toto místo něčím potřít, zvolte spíše framykoin.

A váš druhý dotaz srozumitelný je, Váš pes se prostě z ničeho nic na ulici vzruší a musíte počkat, až vzrušení odezní. Nevšimla jste si nikdy, i třeba v dálce, nějakého podnětu, na který by mohl takto reagovat? Také nepíšete, jak často se to stává. Kastrace by na tento problém určitý vliv mít měla, ale já Vám nyní nejsem schopná říct jaký. Je možné, že by Vašeho psa vyléčila úplně a k dalším podobným situacím by nedocházelo. Naopak je také možné, že by kastrace měla vliv pouze částečný či vůbec žádný. Jiná terapie na tento problém bohužel možná není, pouze kastrace a snažit se vyhnout všemu, co může psa takto nadměrně vzrušit.

S pozdravem

MVDr. Věra Šiklová

Veterinární klinika HKvet, Hradec Králové

Podobné dotazy a rady z poradny

klistata

dobry den,mame uz tyden stenatko labradora,hned prvni den jsme ji dali kapky…
zobrazit »

Stesk

Dobrý den, potřebovala bych poradit.Asi před 3 týdny jsme si domu přivezli…
zobrazit »

psi s nelínavou srstí

Dobrý den, sháním pro maminku štěně psa, který by nelínal, vzhledem její…
zobrazit »

boule na kůži

Dobrý den, mám fenku dobrmana devět let starou a udělaly se ji na čumáku po…
zobrazit »

Tvrdá bulka u cecíku

Dobrý den, máme fenku německého ovčáka. Je jí 10 let a nikdy neměla štěňata.…
zobrazit »

ušpinění srsti barvou

Naše roční salašnická berňačka si zašpinila srst od něčeho jako je barva nebo…
zobrazit »

Nadměrné vypadávání srsti

Pane doktore,prosím o radu,mám Bernskou salašnici je jí 17 měsíců,začala jí…
zobrazit »

Vyrážka na břiše a v tříslech

Dobrý den, mám velkou prosbu. Moje 14ti měsíční fena chodského psa má již od…
zobrazit »

Vypadávání srsti

Dobrý den,mám fenku jezevčíka s dlouhou srstí(asi 1cm)a potřebuji poradit,čím…
zobrazit »

škrábání a kousání

Dobrý den, mám 4.měs. štěně australského ovčáka a v posledních 2 týdnech si…
zobrazit »

Komentáře - hnisání na čumáku

Dnes má svátek: Daisy, Peggy. Přejít na psí jména »