Oteklá noha u psa !

Mám 11 letou fenku boxerku asi před měsícem začala kulhat,jako by ji v noze něco přeskakovalo,potom ji otekla noha ,takže ji má 2x takovou než zdravou.Noha je zbytnělá celá !Mám dotaz,zda je nějaký lék proti otoku nohy aby se noha zlepšila

Odpověď na dotaz Oteklá noha u psa !

 Dobrý den,

nepíšete o jakou končetiu se jedná, i to je pro další postup důležité vědět. Pokud došlo k otoku končetiny a tento už trvá delší dobu, navštivte veterináře a nechte vaší fence udělat rtg postižené končetiny. Mohlo by se jednat o různé zlomeniny, vykloubení kloubů, prasknutí předních zkřížench vazů v koleni, luxxace čéšky a další podobné problémy a spousta z nich je třeba řešit chirurgicky. Léky na otok končetiny se samozřejmě nasadit dají (dá vám je jistě váš veterinář), ale nejprve je třeba zjistit příčinu tohoto stavu. Doma jí můžete končetinu několikrát denně ledovat.

S pozdravem MVDr. Věra Šiklová

Dodal jste, že problém je na pravé pánevní končetině, zde by se mohlo opravdu jednat  prasknutí předních zkřížených vazů, případně luxaci čéšky (toto je provázeno caraktiristický lupnutím a výraznou bolestivostí), u obou stavů dochází k tomu, že na končetinu pes nenašlapuje. Tyto dva problémy se týkají kolenního kloubu, ale problém může být i na kloubu jiném, ale bez rtg vyšetření bohužel nejsem schopá Vám objektivněji posoudit, v jakémkoliv kloubu může být úlomek kosti, velice časté a otokem reagující jsou vykloubeniny. Většina problémů se dá řešit, proto návštěvu veterináře neodkládejte, vaše fena nyní rozhodně není šťastná.

MVDr. Věra Šiklová

Pokud nejste spokojený se svým veterinářem, určitě je ve vašem okolí veterinářů více, spíše by bylo vhodnější problém zkonzultovat i jinde a důležité je dodělat i rtg. To, že je fence 11 let, případnému chirurgickému zákroku nebrání, záleží na tom, v jakém stavu fena je (samozřejmostí je důkladné předanesteziologické vyšetření a vyšetření krví). Otok končetin může být způsoben více faktory, nejčastěji je to ale následkem traumatu, tj. zhmoždění měkkých tkání (svalů) v okolí onoho "problému", často může dojít k výlevu krve do podkoží. S nervy to nic společného nemá, spíše je to záležitostí muskuloskeletárního (svaly + kosti) systému. Co léků proti otoku se používají klasická nesteroidní antiflogistika, což jsou léky proti bolesti, zántu a horečce a účinkují i proti otoku (u preparátů např. Movalis, Ketofen, Rimadyl, Loxicom atd.). U těchto léků je ale velice důležité je nepředávkovat, protože jejich vyšší dávka může způsobit závažné nežádoucí účinky na trávicím aparátu Vaší fenky.
Pokud ale nenajdeme příčinu onoho otoku (tj. ten rentgen), otok nemusí splasknout ani s podáváním těchto léků.

MVDr. Věra Šiklová

Veterinární klinika HKvet, Hradec Králové

Podobné dotazy a rady z poradny

Tahání zadních nohou

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda někdo nemáte podobný problém jako my,..…
zobrazit »

problém se schody

Dobrý den, přečetla jsem si obdobný problém s pejskem na Vašich stránkách.…
zobrazit »

luxace pately

ahojki, prosím, poradíte mi někdo nebo nemáte alespoň nějaké zkušenosti? …
zobrazit »

nateklé klouby

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého štěněte NO. Je mu 10 týdnů. Štěně má výrazné…
zobrazit »

problémy s kouby

Máme 8 měsíců starého psa brazilské fily. Čas od času se u něj projevuje…
zobrazit »

nohy

Dobrý den,mám doma ročního jorkšíra.už dva dny ho trápí prdy.ale bohužel tak…
zobrazit »

Nechutenství a problémy s pohybem

Dobrý den, jsme majiteli skoro 15-letého Slovenského čuvače. Asi před rokem a…
zobrazit »

Problémy s přední packou

Dobrý den, prosíme o radu: máme čtrnáctiletého jezevčíka, přibližně před půl…
zobrazit »

Panostitida

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejlépe postupovat při léčení…
zobrazit »

Vazy v koleni

Dobrý den, dnes ráno náš pejsek spadl z postele, hrozně kňučel a zadní nožičku…
zobrazit »

Komentáře - Oteklá noha u psa !

Dnes má svátek: Celeste, Filip, Šaryk. Přejít na psí jména »