Problémy s močením

Dobrý den, máme 5-ti měsíční fenku velkého peruánského naháče. Asi před měsícem začala často močit, venku se snažila, i když byla úplně vyprázdněná. Dostala ATB na 4 dny, ale pak to začalo znovu. Nechala jsem jí udělat ultrazvuk, kde se nic nenašlo, ph z moči ukázalo jen nepatrné zvýšení bílkovin a testy krve také nic neukázali. Dostala Amoxiklav na 2 týdny. V neděli je dobrala a dnes začalo totéž. Okamžitě jsme jeli k vetovi, na ultrazvuku už se ,,něco " našlo, zdálo se, že je to připevněné k sliznici, ph ukázalo i výskyt krve, i když v moči není. Dostali jsme na 5 dní Kefavet a Furon. V pondělí mám přijít s močí a snažit se, aby malá byla nevyčůraná, aby se lépe viděla ta věc v ultrazvuku. Pokud se to teď nevyplaví, chtěji jí otevřít. Teď jsem volala k jinému vetovi, ten by prý ještě nechal poslat moč na rozbor. Prosím o Váš názor, nerada bych něco podcenila, nebo naopak, aby jí zbytečně neotvírali. Malá teď chodí doma s plinkama, je nešťastná, stále stojí v předsíni, konečně když pochopila, co je to čistota:( Děkuji

Odpověď na dotaz Problémy s močením

 Dobrý den,

nedivím se, že Vaše fenka nyní močí kudy chodí, pokud jí byl nasazen Furon. Tyto léky jsou diuretiky, léky na odvodnění, Vaše fenka po nich bude močit neustále a také bude mnohem více pít. Pokud se na ultrazvuku nic neprokázalo a fena venku často močí a neustále se na močení staví, s největší pravděpodobností se jedná o cystitidu, zánět močového měchýře. Nestává se často, aby již 5 měsíční pes trpěl na močové kameny a ty by hlavně na ultrazvuku byly velice dobře vidět.

Cystitida je obecně problém velice závažný a hlavně chronický, s tendencemi se vracet. Na našem pracovišti se volí postup opakovaných kontrol moči, tzn. ten, že se vždy s majiteli domluvíme, aby před dobráním antibiotik donesli moč na kontrolní vyšetření, kde se zkontroluje přítomnost bílkoviny, flukézy, ketolátek, krve, její pH a vyšetří se sediment, zda v něm nejsou přítomny krvinky bílé nebo červené, bakterie, případně různé krystaly. Dokud není nález úplně stoprocentní, tzn. bez nálezu, antibiotika se prodlužují a může se stát, že se berou klidně i měsíc a více. U kefavetu také platí, že na bakteriální močové infekce by se měl podávat minimálně po dobu dvou týdnů!

Protože je to fenka, doporučuji vám také nechat udělat stěr z pochvy pro případné vyloučení infekce, která se vzestupně dostala do močového měchýře.

S pozdravem MVDr. Věra Šiklová

Veterinární klinika HKvet, Hradec Králové

Podobné dotazy a rady z poradny

nezařazené

Dobrý den, chtěla bych poradit.Mám psa a v poslednich dne má oteklého pinďoura,…
zobrazit »

jorksir

Dobry den mam na vas otazku kolika let se doziva jorksirsky terier kazdy mi…
zobrazit »

Očkování proti vzteklině u štěněte

Dobrý den, je možné nechat kvůli cestě do ciziny naočkovat štěně (14 týdnů…
zobrazit »

růst jorkšíra

Dobrý den. Chtěla bych vědět v kolikátém měsíci se zastaví růst jorkšírského…
zobrazit »

Neobvyklá barva penisu

Dobrý den,máme pejska YT, 11,5 let. V loňském roce, a to v září jsme ho museli…
zobrazit »

kastrace

Dobrý den.Mám jezevčíka stáří 8měsíců.Právě prvně hárá.Je dobré aby měla…
zobrazit »

POMOC!!!

moc bych chtěla mít pejska ale maminka mi ho nechce dovolit protože si myslí že…
zobrazit »

kýla u štěňat

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu. Budeme si brát štěňátko bernského…
zobrazit »

chození štěňat mezi ostatní psy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li je možné a dobré chodit se štěňátkem,…
zobrazit »

Nevolnost pri jizde autem

Mam šestiměsíční fenu jorkšíra a stači abychom jeli jen 12 km an ona zvrací.Je…
zobrazit »

Komentáře - Problémy s močením

Dnes má svátek: Kikina, Pussy. Přejít na psí jména »