Rehabilitace psa po operaci plotýnky

V sobotu 8.5.2010 pes-ang.kokršpaněl/13 let/přestal chodit na zadní nohy-vyhřezlá plotýnka-včera byl operován-dnes při konzultaci s lékařem nám bylo sděleno,že rehabilitace potrvá i 8 týdnů.Prosím o sdělení jak nejlépe rehabilitovat -jsem sama-jak to zvládnout i v l osobě?Pes váží 21,5 kg Děkuji

Odpověď na dotaz Rehabilitace psa po operaci plotýnky

 Dobrý den,

rehabilitace je u neurologického pacienta po zákroku jednou z nejdůležitějších součástí toho, aby byl pes po operaci poté schopen sám chodit. Je důležité nechat psovi po zákroku dva dny klid, aby jen odpočíval, nerehabilitovat s ním. Až od třetío dne začnete s rehabilitací a to několikrát denně, nejlepší je to po dvou hodinách, ale v domácích podmínkách je to uzpůsobeno dle možností majitele.

Postup rehabilitace:

1. Rehabilitaci začnete důkladnou masáží, trvající několik minut, kdy budeme psovi masírovat všechny nohy, všechny svaly, odspoda až nahoru ke kyčli/rameni tak, aby se svaly zahřály a lépe se s nimi manipulovalo. Je důležité tuto fázi neopomenout!!!

2. Poté si psa položíte na bok a budete mu opatrně natahovat a pokračovat nohy nahoru, dolů, k tělu, od těla, tak jak vám to půjde, s postupem času se rozsah pohybu bude zvětšovat. Tyto pohyby zopakujete s každou končetinou minimálně desetkrát. Pokud už vám bude pes stát, dá se rehabilitovat i se stojícím pacientem, pokud byste ho nezvládla sama položit.

3. Dalším krokem poté je flexorový reflex, který se provádí tak, že štípnete psa do meziprstí, je tam kůže mezi jednotlivými prsty, nebojte se přitlačit, někdy je třeba vyvinout větší sílu a pes by měl reagovat tak, že končetinu přitáhne blíže k tělu. Ze začátku nemusí být tento flexor tak silný, ale postupně by se měl zesilovat.

4. S dalším krokem, protože je Váš pejsek větší, Vám může pomci gymnastický míč. Je třeba koupit míč takové velikosti, který když se dá psovi pod břicho, tak to bude vypadat tak, že bude psa podpírat, ale zároveň budepes dosahovat zadními končetinami na zem. Tento krok by měl vypadat tak, že chytnete psa za pánev, oběma rukama a budete mu stlačovat pánev směrem k zemi (jako kdybyste chtěla, aby si sednul), ale tak, aby končetiny fungovaly tak, jak mají, ohýbaly se v kolenou a špičkami končetin stál v normálním postoji. Pokud by nějakou končetinu vybočil, je třeba upravit mu je do normální polohy. Takto budete stlačovat jeho záď k zemi třeba desetkrát a postupně byste měla cítit čím dál větší odpor psa.

Rehabilitace je u neurologického pacienta velice důležitá, ale tento postup Vám měl u vašeho psa ukázat Váš veterinář.

Co se týče procházek, tak chodit s ním ven pouze na vyvenčení a pokud by měl pánevní končetiny stále velice slabé, můžete mu pod břichem protáhnout ručník, případně prostěradlo, přizvedávat ho a takto mu s chůzí pomoci a vyjít s ním ven na trávu.

S pozdravem MVDr. Věra Šiklová

Veterinární klinika HKvet, Hradec Králové

Podobné dotazy a rady z poradny

Tahání zadních nohou

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda někdo nemáte podobný problém jako my,..…
zobrazit »

problém se schody

Dobrý den, přečetla jsem si obdobný problém s pejskem na Vašich stránkách.…
zobrazit »

luxace pately

ahojki, prosím, poradíte mi někdo nebo nemáte alespoň nějaké zkušenosti? …
zobrazit »

nateklé klouby

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého štěněte NO. Je mu 10 týdnů. Štěně má výrazné…
zobrazit »

problémy s kouby

Máme 8 měsíců starého psa brazilské fily. Čas od času se u něj projevuje…
zobrazit »

nohy

Dobrý den,mám doma ročního jorkšíra.už dva dny ho trápí prdy.ale bohužel tak…
zobrazit »

Nechutenství a problémy s pohybem

Dobrý den, jsme majiteli skoro 15-letého Slovenského čuvače. Asi před rokem a…
zobrazit »

Problémy s přední packou

Dobrý den, prosíme o radu: máme čtrnáctiletého jezevčíka, přibližně před půl…
zobrazit »

Panostitida

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejlépe postupovat při léčení…
zobrazit »

Vazy v koleni

Dobrý den, dnes ráno náš pejsek spadl z postele, hrozně kňučel a zadní nožičku…
zobrazit »

Komentáře - Rehabilitace psa po operaci plotýnky

Dnes má svátek: Gero, Olsan, Zora. Přejít na psí jména »