Ovoce a zelenina v psím jídelníčku

Jaké výhody má pro psa jídelníček, který je doplněný o ovoce a zeleninu? Zcela určitě mu dopřejete řadu důležitých látek a vitámínů, které jsou pro vašeho parťáka velmi důležité nejen pro vitalitu a energii. Více čtěte v našem dalším článku.

Tak trošku jsme přísun ovoce a zeleniny pro psy zmínili v článku o barfování. Nyní se budeme jen čistě věnovat surovinám, které si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce a obohatit tak stravu nejen sobě, ale i vlastním pejskům.

Přínos zeleniny v jídelníčku

Jak už jsme uvedli v odstavci výše, zelenina obsahuje řadu důležitých látek a vitamínů. Vláknina má pro psa čistící účinek, kdy se uvolní stolice a zvíře tak netrpí případnou zácpou. Dopřejte vašemu čtyřnohému příteli dostatek listové zeleniny, jako různé druhy zelí, apod. Psi neodmítnou ani pár koleček mrkve, kedlubny. To vše můžete kombinovat s masem nebo granulemi. Ne všechna zelenina je ale vhdoná, respektvie dbejte na to, aby jí neměli přespříliš. Nyní mluvíme konkrétně o fazolích, ředkvičkách, cibuly, česneku, syrových bramborách nebo rajčatech. Právě o česneku se nese řada nepravd o tom, že je pro psy nevhodný, neboť obsahuje látky, které oslabují enzym glucoso-6-fosfát dehydrogenázu, jenž chrání buněčné stěny červených krvinek. Nevhodné je podávat psovi čokoládu, ale pokud mu do mísy přimícháte jeden stroužek česneku týdně, nic se nestane. Naopak, přispějete k lepšímu zdraví, zvýšíte odolnost organismu a prodloužíte procesy stárnutí.

Nezapomeňte na ovoce

Do stravy psa můžete kromě zeleniny přidávat i ovoce. Opět ale berte na vědomíc, že musí být v omezené míře. Nakrájeným jablíčkem nebo hruškou snad žádný pes nepohrdne. Jahody a ostružiny pomáhají při průjmech a takový meloun, který obsahuje až 90% vody, dokáže pejska v létě nejen osvěžit, ale je bohatý i na minerální látky.

Co psům raději nepodávat

V případě zeleniny jsme si již vyjmenovali např. rajčata a lilek, které byste do jídelníčku zahrnovat neměli. A k těmto dvěma surovinám přidáváme ještě zelenou papriku. Co se týče ovoce, tam zapomeňte na hroznové víno, karambolu, pomeranč, citron, ananas nebo mandarinky.

A pozor na pecky!!! Obsahují kyanogenní glykosidy, které jsou pro psa nebezpečné a může dojít až k úmrtí.

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 31.7.2015

Komentáře - Ovoce a zelenina v psím jídelníčku

Dnes má svátek: Brixi, Mína, Sandra. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK