Péče o psa v zimním období

Zima konečně začala nejen podle kalendáře. Zimní měsíce není radno u vašich pejsků podcenit. Ranní mrazíky například v horských polohách nemusí být pro některé části psího těla příjemné. Jak pomoci vašim mazlíčkům ve zdraví přečkat zimu, poradíme v následujícím článku.

Oblečky pro psy na zimu

Jít z vyhřátého domova do chladného počasí muže být pro psa jakéhokoliv věku velký teplotní výkyv, díky kterému se mohou objevit onemocnění v podobě prochladnutí, zánětu močových cest, apod. Aby se co nejméně eliminoval teplotní rozdíl, před venčením je vhodné, především krátkosrsté psy, obléknout do oblečku. Procházky s pejskem by v mrazivých dnech měly být v rychlejším tempu, aby se jeho organismus dostatečně zahřál. S malými pejsky se vyhněte místům, kde je větší množství sněhu, neboť by mohli být dříve vysílení.

Péče o tlapky

Hlavně ve městech je velkým poblémem posypová sůl, která může psům způsobit nemalé problémy především v místech meziprstí a na polštářcích. Díky chemickému složení soli nejsou vyjímkou ani rozdrážděné psí polštářky, jenž mohou vést v konečném důsledku až k zanícení. Pro tyto případy je vhodné použít speciální ochranné krémy, které jsou k dostání v prodejnách s chovatelskými potřebami. Když přijdete z procházky domů, tlapky pejskům vždy omyjte pod tekoucí vodou a osušte.

Pozor na omrzliny

Stává se, že po delším venčení se u pejska objeví omrzliny. Nejčastěji jsou postižené ušní boltce, ocas nebo šourek. Poznáte to tak, že zasažená místa jsou bledá až rudá a oteklá. V takovém případě namočte hadřík do vlažné vody a místa lehce otírejte. V případě, větších omrzlin vyhledejte pomoc veterináře. Při velkých mrazech rovněž platí, že venčení by nemělo být příliš dlouhé a pokud možno, pes nesmí postávat na jednom místě.

Koupání psa

Očistnou koupel si nechejte na večerní hodiny až po vyvenčení. V opačném případě by hrozilo prochladnutí. U dlouhosrstých plemen srst lehce vyfénujte. Vhodné je psům kůži promastit živočišným nebo rostlinným olejem.

Psí boudy a kotce

O tom, jak by měl být správně postavený kotec nebo psí bouda se můžete dočíst v tomto článku. Dbejte také na správné zateplení. Podestýlku můžete udělat ze slámy, aby psovi do vnitřku boudy příliš nefoukalo, vchod zakryjte dekou nebo pytlovinou. Při velkých mrazech psa raději vezměte domů.

Staří psi

Zima může být velkým problémem pro staré pejsky, které jsou více náchylné na nemoci a mimo to jsou již omezeny pohybem, díky kterému se dříve dokázali více zahřát. Pro ně může být pobyt v boudě utrpením, věnujte jim proto pozornost a snažte se jim co nejvíce pomoci. Kvalitní podestýlka, komfortní zázemí, apod. nemusí stačit, proto i zde platí, že teplo domova v třeskutých mrazech přijde vhod.

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 20.12.2014

Komentáře - Péče o psa v zimním období

Dnes má svátek: Brixi, Mína, Sandra. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK