Správné krmení štěňat

O krmení psů již toho bylo na našem portále napsáno hodně. Jen si vzpomeňte třeba na ono barfování a jeho výhody a nevýhody. Jaký přístup ke krmení je ale u štěňat? Možná daleko důležitější, než byste si mohli myslet.

Krásného a zdravého psa budete mít jen tehdy, pokud mu od narození poskytnete dostatečný příjem vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Tohle vše má vliv na jeho růst, vývoj, osvalení, kvalitu srsti, apod. Třeba vápník a fosfor je důležitý pro dobrý vývoj kostí a zubů, bílkoviny zase pomáhají dobrému růstu svalů a samozřejmostí jsou tuky a sacharidy pro dostatečný příjem energie. Vše ale s mírou. I přehnané množství všech těchto věcí může uškodit.

Krmná dávka

Alfou a omegou je správný poměr krmné dávky. Zcela z hlavy vytlučte některé ty povídačky o tom, že štěně by mělo dostávat tolik krmení, kolik sní. Tím mu akorát tak pomůžete k nadváze a s ní mohou přijít i zdravotní komplikace. Řiďte se podle doporučených dávkování, a tedy, že do 3-4 měsíců krmte 4x denně, po dalších dvou měsících dávku snižte na 3x denně a od půl roka věku již krmte jen 2x denně.

Čím štěňata krmit

Malá plemena

Do této kategorie se řadí psi, jejichž váha v dospělosti nepřekročí deset kilogramů. Štěňata těchto malých plemen by měla dostávat co nejmenší granule, kvůli dobrému strávení. Je vhodné, aby se také namočily do vody.

Střední plemena

Středním plemenem označujeme psy, kteří v dospělosti váží mezi 10 až 25 kilogramy. Do šesti měsíců života štěněte je nutno podávat vyváženou stravu. Proto doporučujeme zakoupit kvalitní krmivo s dostatkem Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin. Kvůli dobrému zažívání a eliminaci vzniku průjmu je dobré podávat také krmivo s obsahem frukto-oligosacharidů a kvasnic.

Velká plemena

Označují se psi s hmotností nad 25 kg. U velkých plemen je obzvlášť důležité dbát na správný poměr stravy. Od 3 měsíců štěně doslova roste jako z vody a lidé často dělají chybu, že jim přidávají na krmné dávce. To je špatně, protože tím více zatíží stavbu těla a kosti, které ještě nejsou dostatečně posíleny. V pozdějším věku se tak může dostavit kulhání a deformace končetin. Dbejte proto na to, aby ve stravě bylo dostatek vápníku a fosforu ve spojitosti s vitamínem D a držte se dávkování, uváděného na obalu granulí, případně se poraďte s veterinářem.

Zdroj foto: foter.com

Autor: Kamil Štajgl | 27.8.2015


Komentáře - Správné krmení štěňat

Dnes má svátek: Bazir, Gita, Grand. Přejít na psí jména »

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK